Ana Sayfa / Sağlık / Kadın Hastalıkları / Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Azaltılır ???
bayanlar-icin-is-imkanı

Adet Öncesi Gerginlik Nasıl Azaltılır ???

adet-oncesi-stresi-azaltmakKadınların her ay periyodik olarak yaşadıkları ve fiziksel değişimlerin dışında ruhsal olarak da etkilendikleri regl döneminde hissedilen en yoğun duygu gerginlik halidir. Gerginlik, gün boyu yaşandığı gibi sadece günün belli saatlerinde de yaşanabilmektedir. Yapılan araştırmalara göre 100 kadından en az 40’ı bambaşka bir insan olmaktadır.

Adet dönemi yaşanan gerginliği azaltmak için neler yapılabilir?

  • Bu dönemde kadınların yaşadığı gerginliği azaltmak için ilk önemli adım beslenme programının düzenlenmesidir. Fazla tuzlu ve baharatlı yiyecekler, işenmiş hazır gıdalar mutluluk kaynağı gibi görünse de uzun vadede sizi rahatsız eder ve psikoojik olarak gergin hissetmenize neden olur. Bol sebze tüketmek, düşük yağ oranına sahip beyaz etle akşam yemekleri hazırlamak, baklagiller tercih etmek
  • Adet döneminde gerginlik hissini azaltmak için bu dönemde alkol kullanımından uzak durmalısınız.
  • Çikolata tüketimi olabildiğince minimumda tutulmalı. Evet çikolata düşen şeker seviyesini bir anda yükseltir, ancak kısa sürede de hızlı bir düşüşe neden olur. Bu durum da vücudunuzu olumsuz etkiler. Bunun yerine doğal yollardan şeker alımı desteklenmeli. Örneğin meyve yemek ya da taze sıkılmış meyve suları hazırlamak gibi.
  • Kafein ve gazlı içecekler sizin kara listenizde. Bunu bilerek hareket edin, kafein içeren kahve, kola, gazoz gibi içeceklerde olayı abartmayın.
  • Gerginliğe ek olarak göğüslerde acı ve ağrı, göğüslerin aşırı hassasiyet duyması gibi durumları azaltmak için çuha çiçeğinden elde edilen bir yağ iyi gelmektedir. Çuha çiçeği yağıyla göğüslere masaj uygulamak rahatlamaya yardımcı olacaktır.
  • Vücut gerginliğini azaltmak için uyku saatlerinizi düzenleyin. Aynı saatlerde yatıp aynı saatlerde kalkmak sizi rahatlatacaktır. Bu durum sizi biyolojik uyku saatinizin de düzene girmesine izin verecektir.
  • Açık havada uzun yürüyüşler yapmak vücut gerginliğinizi alır, sizin rahatlamanıza yardımcı olur. Eğer şansınız varsa yürüyüşleri doğada yapmaya özen gösterin.
  • Gün içinde fazla yorulmayın. Zaten gergin olan psikolojiniz bedensel yorgunluklarla daha da hırpalanacaktır.

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Östrojen Hormonu Bulunan Bitkiler Nelerdir?

Kadınlık hormonu olan Östrojenin kadınların hayatında çok önemli bir yeri vardır. Östrojen hormonunun azalması menopoza …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir