Ana Sayfa / Anne ve Çocuk / Bebek Bakımı / Anne Sütü Üretimi Nasıl Arttırılır?
bayanlar-icin-is-imkanı

Anne Sütü Üretimi Nasıl Arttırılır?

anne-sutunu-arttirmak

Tüm emziren anneler, özellikle ilk bebeği olması nedeniyle tecrübesi olmayan anneler, bebeklerini emzirebilmek için yeterli süt üretip üretemeyeceği konusunda her zaman endişelenir.

Eğer bebeğiniz daha emmek isterken sütünüz bitiyorsa, daha sonra besleyebilmek için şişesini dolduramıyorsanız ya da bebeğinizin günde en az beş ya da altı kere bezini değiştirmiyorsanız eksik süt üretiminden söz edilebilir. Fakat aşağıdaki yöntemleri izleyerek kolayca üretimi normal seviyeye çıkartabilirsiniz.

Anne sütü arttırma yolları

1. Annelerde süt üretimi bebekten gelen emme talebi üzerine çalışır, bu yüzden bebeğinizi daha sık beslemelisiniz.
Anne sütü çok çabuk sindirilen bir besin olduğundan dolayı bebeğiniz neredeyse her saat emmek isteyebilir, fakat siz bu isteği reddediyor ya da daha farklı saatlere göre ayarlıyorsanız talep ve arz dengesini bozuyorsunuz demektir.
Eğer gerçekten süt üretiminiz kritik seviyedeyse ve bebeğiniz de emmek istemiyorsa yapmanız gereken hiç değilse 2 ya da 3 saatte bir onu uyandırmak ve emmeye alıştırmak.

2. Eğer bebeğiniz hala emmek istiyorsa, onu kendi belirlediğiniz saatlere uydurmak için memeden kesmeyin. Bebeğiniz istediği zaman emmeye başlamalı ve istediği kadar da emmesine izin verilmelidir, eğer meme uçlarınız tahriş olmaya başlamış ise emmesini biraz kontrol altına alabilirsiniz.

3. Bebeğiniz ne kadar fazla emerse o kadar fazla süt üreteceğiniz için, onu emme sırasında rahat hissettirmeniz gerekir. Eğer bebeğiniz emerken uyumaya çalışıyorsa ya da çok yavaş emiyorsa, daha uzun süre beslenebilmesi için rahat bir kıyafet giydirmeli ve hatta mümkünse üstündekileri çıkartmalısınız. Üşümesinden endişe ediyorsanız battaniye içerisinde de besleyebilirsiniz.

4. Bebeğinize iki göğüsten de beslenebilme imkanı vermelisiniz. Böylelikle bebeğiniz bir göğüsteki sütü bitirdiği zaman diğerinde bulunan yağlı süte geçecek ve beslenme süresi de iki kata çıkacak.

5. Anne sütünü arttırmak ve bebeğinizi daha sağlıklı bir şekilde besleyebilmek için emzik, biberon ya da diğer yapay şişelerin kullanımını eğer mümkünse ortadan kaldırmalısınız. Emme dönemi geçene kadar, eğer aksi bir zorunluluk yok ise bebek kesinlikle memeden emmeli. Çeşitli durumlara göre şırınga, kaşık ya da fincan kullanabilirsiniz.

İpuçları ve uyarılar

o Anne sütü çeşitli hastalıklar ya da kullanılan ilaçlar nedeniyle de üretilemiyor, ya da az üretiliyor olabilir. Bu nedenle anne tedaviden geçmelidir.
o Eğer bebeğiniz gün içerisinde en az 5 kere altını ıslatmıyor ise ve hızla kilo kaybetmeye başladıysa ortada çok ciddi bir problem var demektir. Böyle bir durumda bebeğinizin sağlığı için direkt olarak doktora başvurmalısınız.

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Bebeğiniz İçin Tehlike:İshal

İshal Nedir? Sulu dışkılama, dışkı miktarında artma ya da dışkılama sıklığında artma ishal olarak kabul …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir