Ana Sayfa / Anne ve Çocuk / Bebek Bakımı / Bebek Nasıl Emzirilir?
bayanlar-icin-is-imkanı

Bebek Nasıl Emzirilir?

bebek-nasil-emzirilir

Genç ve ilk kez anne olacak kadınların en çok acemilik çektikleri konulardan birisi bebeklerini nasıl emzirmeleri gerektiğidir. Daha önce böyle bir deneyim yaşamamış olanlar için oldukça garip duygular barındıran bebek emzirme doğru şekilde gerçekleştirilirse hem anne hem de bebek için çok daha sağlıklı ve mutlu bir emzirme gerçekleştirilmiş olur.

Bebeğinizi emzirirken unutmamanız gereken ilk kural onun da duygularının olduğunu, sevdiği, sevmediği şeylerin olduğunu bilmeniz. Emzirirken onun hoşuna gidecek olan şekilde tutmanız, vücudunuza yakın bir şekilde sararak güvende hissettirmeniz çok önemli. Her iki kolunuzla bir yanda bebeğinizi desteklerken meme ucunuzla aynı hizada olmasına ve ağzının göğsünüzde bulunmasına dikkat etmelisiniz.

Emzirme esnasında bebeğinizin memeye dönük ve meme ucu hizasında olması gerekiyor. Sizin de rahat bir şekilde emzirebilmek için oturuyor olmanız çok daha kolay olacaktır. Emme işlemi sırasında bebeğinizin sadece meme ucunuzu değil meme ucu halkasını da ağzına almasını sağlarsanız hem daha uygun bir şekilde süt emmesini sağlamış olursunuz hem de meme ucunuzda gerçekleşebilecek zedelenme ve yaraların önüne geçebilirsiniz.

Bebeğinizi emzirmeye başlatmak için göğsünüzü dudaklarına değdirdikten sonra ağzını tamamen açmasını beklemelisiniz. Geniş bir şekilde ağzını açtığından emin olduktan sonra meme başınızı ve meme ucu halkasını ağzına büyük oranda aldığından emin olmalısınız.

Anne sütünü arttıran en önemli konulardan bir tanesi göğüslerin düzenli olarak boşalması ve böylece yeniden süt üretimine başlanmasıdır. Bunu sağlayabilmek için bebeğinizi uzun aralıklarla çok miktarda emzirmek yerine kısa aralıklarla daha az emzirirseniz hem onun sindirim sistemi için daha kolay bir hale gelir hem de sizin süt üretiminizde herhangi bir sorun yaşanmaz.

İlk altı ay boyunca bebeğinizin sadece anne sütüyle beslenmesi hem göğüslerinizin düzenli olarak süt üretmesine katkı sağlayacaktır hem de bebeğinizin gelecekte çok daha dayanıklı ve zeki olmasına yardımcı olacaktır. Zira ilk altı ay boyunca bebeğinizin hiç bir şekilde sizin sütünüzden başka sıvıya ihtiyacı bulunmamaktadır.

Eğer ek besinlere ve gıdalara ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bunun kararını kendi kendinize vermek yerine doktorunuza danışarak bebeğiniz için en uygun olan beslenme yöntemini kararlaştırmalısınız.

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Anne Sütü Üretimi Nasıl Arttırılır?

Tüm emziren anneler, özellikle ilk bebeği olması nedeniyle tecrübesi olmayan anneler, bebeklerini emzirebilmek için yeterli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir