Ana Sayfa / Sağlık / Diş Fırçanızda Binlerce Bakteri, Mikrop Ve Hatta Mantar Olabileceğini Biliyor Muydunuz???
bayanlar-icin-is-imkanı

Diş Fırçanızda Binlerce Bakteri, Mikrop Ve Hatta Mantar Olabileceğini Biliyor Muydunuz???

dis-macun

 

Tezgahları temizliyoruz,   tuvaleti temizliyoruz ama  iş  diş fırçamıza gelince nedense temizlenmesi gerektiğini  bilmiyoruz veya temizlemeyi unutuyoruz.  Özellikle  banyolarda ve  tuvaletlerde   açıkta diş fırçalıklarda bulundurulan   fırçalar  her   sifon çektiğinizde  havaya yayılan bakterileri sünger gibi emer.   Çok fena  değil mi?  Evet şimdi evdeki diş fırçanızı  tekrar ağzınıza sokmadan bir kez daha düşünün.

Uzmanlar diş fırçalarının    her  3 ayda bir mutlaka değiştirilmesi gerektiğini söyler. Hatta bazı diş hekimleri   iki adet diş fırçanızın bulunmasını sabah biri ile fırçalayıp kurutulmasını akşam ise diğeri ile  fırçalanmasını önerir.   3 ayda bir diş  fırçanızın değiştirilmesinin önerilmesinin sebebi   eskimesi değil bakterilerin çoğalmasıdır.   İyi de   3 ayda bakteri yokta  tam 3. ayın sonunda mı birikiyor bu bakteriler  ve mikroplar. Tabi ki değil.  Boğaz enfeksiyonları,  tüm solunum yolları enfeksiyonları, diş çürükleri, nezle, grip  v.b. gibi  hafif  hastalıklar da  bakterilerini ve mikroplarını bir güzel diş fırçamıza yayarlar.   Bizde onlara  bir güzel ev sahipliği yaparız. Hele tüm ev halkının ortak kullandığı bir  banyo/ tuvalette  fırçanızı açıkta tutuyorsanız  hepten  fırçanızı mikrop yuvasına dönüştürdünüz demektir. Bir de üzerine   fırçalarınızı koyduğunuz kabı ne kadarda bir yıkadığınızı da  düşünün.  Eh döndük mikrop yuvasına.

Ayrıca  75  milyonluk  ülkemizde  50 milyon kişinin  diş fırçası kullandığını varsayalım. Her  3 ayda  bir fırçamızı değiştirirsek,  dünyamıza  yılda sıkı durun 600 MİLYON    plastik fırça atık bırakırız.

İşin güzel   tarafı çözümünün de çok basit olması.

Cam veya porselen bir bardak içine  resimlerdeki gibi   fırçayı kaplayacak kadar sirke ve 1 çay kaşığı

20150601_134902

20150601_134851

kadar  karbonatı koyun.  Fırçanızı içine batırın. 30 dakika bekleyin. İyice durulayın.  Bitti 🙂

Artık   fırçanız temiz.  Bunu hatırladığınız  her an yapabilirsiniz hiçbir  zararı yok. Fırçalarınızın kabını da düzenli aralıklarla yıkamanızı  ayrıca  fırçalarınızı mutlaka  kapalı  dolapta tutmanızı da  ayrıca  hatırlatmak isteriz.

Sağlık ve  sevgi ile…

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Yataklarımızdaki Tehlikeler Ve Temizleme Yolları!!!

  Çocuklarımızın  ve bizlerin uyuduğu yataklar tam bir  mikrop yuvasıdır.    Bir kere satın alınan bir …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir