Ana Sayfa / Diyet / Diyetsiz Zayıflamanın Yolları???
bayanlar-icin-is-imkanı

Diyetsiz Zayıflamanın Yolları???

diyetsiz-kilo-vermekPsikolojisi diyet yapmanın en büyük engeli aslında. İnsan kendini kıtlıkta hissediyor. O yasak bu yasak derken bir anda gemiler yakılıyor ve bütün yasaklar ortadan kalkınca kişi kendini yemek yemeye adıyor. Diyet yapmak sıkıcı olduğunda çözüm aksine daha çok yemek gibi görünüyor. Bu durumla başa çıkmanın tek yolu sağlıklı beslenerek kilo vermek. Zayıflamanın en sağlıklı ve kolay yolu uzun vadede sonuç verse de diyetsiz zayıflama. Diyet yapmadan kilo vermek daha kalıcı sonuçlar ortaya koyuyor.

Diyetsiz kilo vermenin kuralları

Çoğunlukla hızlı ve ne yediğimizin farkına varmadan yiyoruz. Oysa beynimize “doydun” sinyali yemeğe başlamamızdan 20 dakika sonra ulaşıyor. Eğer öğünümüz 5-10 dakika sürüyorsa, tabağımızdaki yiyecek bittiği halde kendimizi tok hissetmeyiz. Dolayısıyla biraz daha yemek alabiliriz. Bu da daha fazla yememize neden olur.

Olumsuz bir duyguyu (öfke, üzüntü, can sıkıntısı vb.) gidermek için yemek yiyorsak aşırı yeme olasılığımız fazladır. Üstelik yemek yeme olumsuz duyguyu sadece kısa vadeli olarak giderir, uzun vadede ise kilo almanın yarattığı suçluluk ve pişmanlık kişiyi gene duygusal yemeye iter.

Spor yapmamak için çoğunlukla bahane üretiriz; yorgunum, zamanım yok, üşeniyorum gibi. Oysa sadece alınan kaloriyi azaltmak uzun vadede kilo vermek için yeterli olmaz, harcanan kalorinin de arttırılması gerekir.

İnsan davranışlarını düşünceleri yönlendirir. Yeme ve kalori harcama konusunda zayıf insanlar gibi düşünebilirsek, diyet yapma davranışlarımızı da yönlendirebiliriz.

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Ender Saraç’tan 11 Günlük Yaz Diyeti

Yaz mevsiminin gelmesine çok az bir zaman kaldı. Fit bir görünüme kavuşmak için bir çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir