Ana Sayfa / Pratik Bilgiler / Dondurulmuş Gıda Tüketiminin Faydaları Ve Zararları !!!
bayanlar-icin-is-imkanı

Dondurulmuş Gıda Tüketiminin Faydaları Ve Zararları !!!

donmus-gidalarin-muhafazasi-gorselDondurma işlemi ile gıdaları saklamak, gıdalarda tat, koku ve besin değerinde kayıp yaşatmadığından en iyi saklama yöntemidir. Fakat, dondurma işleminden sonra gıdaların saklanma koşulları sağlanamazsa dondurma işlemi sağlıksız olmaktadır.  Dondurulmuş gıdaların işlem sonrası marketlere ulaşma ve evinize gelinceye kadar belirli bir sıcaklık derecesinde olması gerekiyor.

Dondurulmuş gıdaların yararları nedir?

Dondurarak gıda saklama işleminde herhangi bir katkı maddesi kullanılmaz.  Gerekli koşullarda uzun süre saklanabilirler. Yıkanmış, ayıklanmış olduklarından pratiklik sağlarlar. Sebzeler, meyveler, unlu mamuller, balıklar bu yöntem ile saklanabilmektedir. Türkiye’de en fazla patates dondurulmuş ürün olarak satılmaktadır.

Dondurulmuş gıdaların içinde katkı maddesi olmadığından ve besin öğeleri içinde bozulmadığından rahatlıkla tüketilebilir. Kış veya yaz aylarında hormonlu gıdalar yerine dondurulmuş gıda tüketmek sağlığımız açısından çok daha iyidir.

Soğuk zincir ne demektir?

Dondurulmuş gıdaların dondurulma işleminden evinize gelinceye kadar olan sürede soğuk ortamlarda saklanması ve yolculuk etmesine soğuk zincir ismi verilir. Dondurulmuş ürünlerin -40 derecede dondurulup, tüketimine kadar olan sürede -18 derecede korunması sağlanır. Dondurulmuş besinler dondurma işlemi sonrası -30 derecede fabrika depolarında 150 gün saklanır. Dağıtım yapılırken ve marketlerde -18 derecede beklemek zorundadır.

Dondurulmuş gıda alırken dikkat edilmesi gerekenler

Marketlerden dondurulmuş gıda alırken en son alınmalıdır. Bu durumda ürün bozulmadan eve ulaşmaktadır.

Alınan dondurulmuş ürün üzerinde kar ve buz olmamalıdır.

Eve getirilen ürün hemen evde derin dondurucuya koyulmalıdır.

Bu tür gıdaları buz kabı veya donmuş ürün torbalarında taşımak sağlıklıdır.

Buzu çözülen gıda tekrar asla dondurulmamalıdır

.Buzdolabında oluşan saklama koşulları dondurulmuş gıdaların ömürlerini ortaya koymaktadır.6 derecede derin dondurucuda saklanan besin 1 hafta, 12 derecede saklanan besin 1 ay, 18 derecede saklanan besin 3 ay kadar bekleyebilir.

Derin dondurucuda bekleyen besinlerde mikroorganizma üremesi durur. Çözdürmeden sonra hızla tekrar başlar. Bu nedenle ürünler bir kerede çözdürülüp kullanılmalıdır. Çözdürülen besin tekrar dondurulursa besin zehirlenmesi bile yapabilir. Dondurulmuş ürün, oda sıcaklığında, su içinde, kalorifer üzerinde ve hafif ateşte bırakılarak yapılmamalıdır. En sağlıklı çözdürme dolabın içinde ya da mikrodalgadadır. Dolap içinde bekletiliyorsa bir cam kap içinde olmalıdır. Üründen akan sular diğer gıdalara ulaşmamalıdır. Çözdürülen besinler hemen tüketilmelidir.

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Evde Tencere, Çaydanlık, Çatal, Kaşık ve benzeri şeyleri 1 Dk Parlatma Yöntemi!!!

Dış yüzeyi yanan, is tutan, kararmış ve içi dibi kararan, kireç tutan, yağ lekesi tutmuş …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir