Ana Sayfa / Sağlık / Genel Sağlık Konuları / Eğer Günde 2 Kaşık Yerseniz.. ???
bayanlar-icin-is-imkanı

Eğer Günde 2 Kaşık Yerseniz.. ???

eger_gunde_2_kasik_yersenizUyku sorunu çekenlere özel besinler bu yazımızda…

İdeal uyku süremizi, sabah kendimizi dinlenmiş hissetmemizden ve gün içi performansımızdan anlayabiliriz. Eğer ne kadar uyursanız uyuyun ertesi gün kendinizi dinlenmiş hissetmiyorsanız uyku problemi yaşıyorsunuz demektir.  Uzmanlar beslenme şeklinin uykusuzluğu tetikleyebileceğini söylüyor. Peki rahat bir uyku çekmek için hangi besinleri tüketmeliyiz? İşte daha iyi uyumayı sağlayan besinler..

bitki-caylariBitki çayları

Papatya, çarkıfelek çiçeği veya kediotu çayı gibi bitki çayları gece yatmadan içtiğinizde rahatça uyumanızı sağlayacaktır. Çaylar sinirleri ve kasları rahatlatarak uykuyu kolaylaştırır.

doktorlar-gunde-2-kasik-yiyin-diyorMagnezyum

Kara buğday, bal kabağı, çekirdek, deniz ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler ve kuru meyveler magnezyum kaynağıdır. Magnezyum kaslarımızı rahatlatan doğal bir sakinleştiricidir. Tritofanı serotonin ve melatonine çeviren magnezyumun eksikliğinde uykusuzluk sorunuyla karşılaşabilir.

doktorlar-gunde-2-kasik-yiyin-diyor-8Hindi

Hindide yüksek miktarda bulunan tritofan uykuyu kolaylaştırmasıyla bilinir. Bunun yanında iyi bir çinko ve b6 vitamini kaynağıdır. Ancak akşamları rahatsız ederek sizi uyutmayacağı için gündüz yemeniz daha iyi olacaktır.

cinko-istidyeÇinko

İstiridye ve diğer deniz ürünlerinde, tam tahıllı besinlerde, kuruyemişlerde bulunan çinko da uykuya yardımcıdır. Aynı zamanda çinko tritofanın serotonin ve melatonine dönüşmesi için gereklidir.

kirazKiraz

Kirazda az miktarda bulunan melatonin hormonu uykuyu düzenlemeye yardımcı olur, uyku süresini artırır.

hindistan-cevizi-suyuHindistan cevizi suyu

Akşam içeceğiniz bir bardak sade hindistan cevizi suyu rahat bir uyku çekmenize yardımcı olabilir. Potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve sodyum içeriğiyle kaslarınızı rahatlatır, uykunuzun bozulmasını engeller.

kabak-cekirdegiKabak çekirdeği

Magnezyum bakımından zengin olan kabak çekirdeği vücudunuzdaki kas liflerini rahatlatarak güzel bir uyku çekmenizi sağlar. Doktorlar günde 2 kaşık kabak çekirdeği tüketilmesini öneriyor.

doktorlar-protein-balikProtein

Et, balık, fasulye, mercimek, kuruyemişler gibi protein bakımından zengin besinler iyi bir gece uykusu için tüketilmeli. Kilonuzdaki her kilogram için 1 gram protein tüketmelisiniz. Örneğin 50 kilo bir kadın 50 gram protein almalı. Ancak sindirimi zor olan yüksek proteinli besinleri yatmaya yakın yememelisiniz.

doktorlar-yulafYavaş salınımlı karbonhidratlar

Yulaf ve esmer pirinç gibi tam tahıllı besinler kan şekerini dengede tutarak enerjinin vücuda yavas salınmasını sağlıyor. Uyurken de vücudunuz ve beyniniz glikoza ihtiyaç duyuyor. Glikoz seviyesi düştüğünde adrenalin ve kortizol gibi hormonlar salınabilir, bu da sizi uyandırabilir.

 

 

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

200 gramlık parmak kız büyüdü! Bakın şimdi ne halde

Amilia Taylor 284 gram ağırlıkla dünyaya gelen ve tüm dünyayı minicik boyutuyla hayrete düşüren mucize …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir