Ana Sayfa / Anne ve Çocuk / Bebek Bakımı / Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?
bayanlar-icin-is-imkanı

Emzirmenin Anneye Faydaları Nelerdir?

bebek-emzirmenin-anneye-faydalari-neler

Emzirmenin bebekler için ne kadar önemli olduğu ve onların sağlıkları, zekaları, bedenleri ve ruhsal durumları için büyük katkılar sağladığı bir gerçek. Zira anne sütü onların ihtiyaç duyabilecekleri her şeyi tek başına karşılıyor ve bu durum 2 yaşına kadar anne sütünü mecburi kılıyor. Fakat anne sütü sadece bebek için değil anne için de çok değerli. Emziren annelerin pek çok konuda bunun faydasını gördüğü ve bu sebeple emzirmenin sadece bebek değil anne için de önemli olduğu biliniyor. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan emzirmenin anneye olan faydalarına kısaca değinelim.

Emzirme ilk olarak annenin vücudunda hamilelik sonrası toplanma için bazı hormonların salgılanmasına yardımcı olur. Bu hormonlar hem vücudun dış kısmının hem de rahim bölgesinin daha kolay toplanmasına yardımcı olmaktadırlar ve hamilelik sonrası etkilerin daha kolay atlatılmasını sağlıyorlar. Dolayısıyla gebelik döneminde vücudunuzun çeşitli bölgelerinde oluşan deformasyonlarıemzirme yaparken salgılanan hormonlarınız sayesinde hızlıca geri alabilirsiniz. Bu konuda yapılan araştırmalar emzirmeyen annelerin bu konuda büyük sorunlar yaşadıklarını göstermektedirler.

Hamileliğin ardından bebek emzirme süreci doğal bir korunma yöntemi olarak da işlev görmektedir. Bilhassa ilk üç ay boyunca devam eden emzirme adet görmenizi engelleyecektir ve bu durum korunma yöntemi olmasının yanında demir kaybınızı da önleyerek sorun yaşamadan gebelik sonrasını atlatmanızı, kansızlık sorunlarından kaçınmanızı sağlayacaktır.

Son yıllarda meme kanserinde yaşanan artışların hem çocuk yapma oranlarındaki düşüşlerden hem de emzirmemekten kaynaklandığına dair bazı araştırmalar da mevcut. Rahim ve meme kanserlerine karşı emzirmenin etkili bir savunma mekanizması olduğu bilinmektedir ve bu durum emzirmenin anneye olan en büyük faydalarından bir tanesidir.

Doğum sonrası kilo vermek isteyenler de bebeklerini emzirmeyi unutmamalılar. Anne sütünün üretimi için vücudun ihtiyaç duyduğu bol kalori, yediklerinizi daha kolay eritmenize yardımcı olacaktır ve hamilelik sırasında aldığınız kiloların verilmesini kolaylaştıracaktır. Zira emzirmeyen annelerin bu kalori yakımını yaşamamaları nedeniyle bilhassa kalça bölgelerinde kilo aldıklarına rastlanmaktadır.

Tabii ki bebeğinizi emzirmek için kendinizi değil ilk olarak onu düşünmeli ve onu hayatının bu evresinde çok değerli olan anne sütü besininden mahrum bırakmamalısınız.

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Anne Sütü Üretimi Nasıl Arttırılır?

Tüm emziren anneler, özellikle ilk bebeği olması nedeniyle tecrübesi olmayan anneler, bebeklerini emzirebilmek için yeterli …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir