Ana Sayfa / Anne ve Çocuk / Ergenlik / Ergenlik Dönemi Ve Özellikleri !!!
bayanlar-icin-is-imkanı

Ergenlik Dönemi Ve Özellikleri !!!

ergenlik-doneminde-degisim-ergenlik-nedirHer birey hayata gözlerini açtığı andan başlayarak devamlı bir değişim ve gelişim göstermektedir. Beklenen şey çocukların gerek biyolojik gerekse psikolojik anlamda daha sağlıklı olmalarıdır.

Bu süreçte çocuklar hareketleri ve davranışlarıyla ailelerini sürekli olarak şaşkınlığa uğratırlar. Ancak, ailelerini en fazla şaşkınlığa sürükleri dönem onların ergenlik dönemleridir. Oldukça karmaşık ve yıpratıcı bir süreç olan bu dönemde aileler nasıl davranmaları gerektiğini bilemezler. Bundan dolayı da ergenlik dönemiyle ilgili bazı konuları bilmek, yaşanabilecek sıkıntıları önceden tahmin edebilmek ve bu durumlarla baş edebilmek için ailelerin donanımlı olması gerekmektedir.

Ergenlik nedir?

Genel olarak bilinen şekliyle çocukluktan yetişkinliğe geçmek yani büyümek anlamına gelmektedir. İnsanın hayatının en önemli dönüm noktalarının başında gelmektedir. Bu önemin atfedilmesindeki neden, çocuğun kişiliğinin oluşmaya başlaması, sosyal ve toplumsal biri olarak var olmayı öğrenmesidir.

Ergenlik döneminin kapsadığı süreç 12-20 yaş aralığında kalan dönemdir. Bu yaşlarda her bireye has ayrı özellikler ve farklılıklar olabilmektedir. Biri için 11 yaşında başlayabilen ergenlik dönemi bir diğeri için 13 yaşında başlayabilir ve genellikle de 20 yaş civarlarında biter.

Ergenlik dönemine girmiş olan bir kişide hormonal faaliyetler en üst seviyeye çıkmakta, bundan dolayı da çocuklarda ani öfke patlamaları yaşanabilmektedir. Ebeveynlerin bunu özellikle bilmeleri gerekmektedir. Çocukların kararsızlıklarını, yaşadıkları çelişkileri, aşırı güvensizlik ya da güven duygularını, kırılganlıklarını ve bunalımlarını çok daha iyi anlamak gerekir.

Ergenliğini yaşamaya başlayan çocuklarda hızlı bir gelişim ve hormon üretimi söz konusudur. Düzensiz olarak üretilmekte olan aşırı hormonlar nedeniyle çocuklarda ani iniş ve çıkışlar görülmektedir.

Ergenlik döneminin özellikleri:

Çocuklar, ergenlik sürecine gelene dek daha sorunsuz geçen bebeklik ve çocukluk dönemini geride bırakırlar. 6-12 yaşlar arasında çocuklar ebeveynleri ve çevrelerindekilerle oldukça uyumlu ve sakin bir süreç yaşarlar. Genellikle 12 yaşından başlayarak bir anda oldukça çalkantılı ve karmaşık bir süreç olan ergenliğe girerler. Bunun olmasıyla birlikte aileler ne yapacaklarını ve ne şekilde hareket edeceklerini bilemez hale gelirler.

Ergenlik döneminde çatışma, karmaşa ve sıkıntıların yaşanması normal bir durumdur. Çocukluktan çıkarken bazı taşların yerine oturması sırasında bu tür sıkıntıların yaşanması doğaldır. Aileler bu süreçte çocuklarına yol gösterici ve soğukkanlı olmak durumundadırlar.

Çocuklar ergenlik döneminde karmaşık bazı duygular yaşarlar.

Uyumsuz, öfke patlamaları olan çatışmacı bir yapıdadırlar.

Çevresindeki insanların kendilerini anlamadıklarını düşünürler.

Çelişki yaşayan, kararsız bir yapıdadırlar.

Arkadaşlıklarında sıkıntı yaşayabilirler.

Her türlü dikkatini kendi bedenine verirler.

Daima taktir edilmek isterler.

Toplumsal kural ve kaidelere karşı çıkar, kendi kurallarını kendileri koymak isterler.

Ciddi anlamda özgürlüklerine düşkün olurlar.

Ebeveynleriyle çatışmalar yaşar, özellikle anneleriyle daha çoktur.

Kendisine uygun gördüğü bir düşünce, grup ya da kişilere bağlılık duygusu yaşarlar.

Karşı cinse olan ilgi ve alakaları öne çıkar.

Oldukça saygısız olabilirler.

Odaları dağınıktır.

Eleştiriye gelemezler ve şiddetli tepki verebilirler.

Okuldaki derslerine ve diğer sorumluluklarına karşı ilgisizdirler, önemsemezler.

Ergenlik döneminde ebeveynlere öneriler:Bu dönemde ilk ve en önemli konu çocukla kurulacak olan iletişimdir. Üzerinde durulması gereken en önemli kural ise; olumlu her türlü davranışın pekiştirilmesi ve desteklenmesi, negatif olan her türlü davranışın da üzerinde durulmaması ve mümkünse görmemezlikten gelmektir. Çocuklar bir nevi ebeveynlerin aynasıdır diyebiliriz. Ergenlikteki çocukların aynadaki bu görüntüsünden memnun değilseniz, öncelikle kendimizi eleştirme yoluna gitmeli ve davranışlarımızı düzenlemeye çalışmalıyız. Sürekli olarak çocuğu eleştiren, yaptıklarını hiç beğenmeyen ve güven duymayan bir davranış sergilenirse, çocuğun bunlara karşı çıkması kaçınılmaz bir durumdur. O halde, ebeveynler öncelikle kendilerine çeki düzen vermeli, davranış ve söylemlerini düzeltmeye çalışmalıdırlar. Ancak bundan sonrasında çocuklardan doğru davranış ve hareketleri beklemek yerinde olacaktır.Ergenlik dönemindeki çocukları koşulsuz bir şekilde kabul etmek gerekir. İlgi alanları ve becerilerine gereken desteği vermek önemlidir. Problemlerin çözümünde çocukla birlikte hareket etmeli ve uzlaşmacı olmak gerekmektedir. Çocukların duygularına ve fikirlerine saygı gösterilmeli, onu dinleyerek güven verilmelidir. Çocukların artık bağımsız birer birey olduğunu kabul ederek koşulsuz sevgi hissettirilmelidir.

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Ergenlik Döneminde Arkadaş İlişkisi

Ergenlik süresince çocuğunuzun akranlarıyla ilişkileri ile ilgili karşılaşılması olası durumlar neler? Bu hassas ilişkiler kapsamında …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir