Ana Sayfa / Sağlık / Kadın Hastalıkları / Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri ???
bayanlar-icin-is-imkanı

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri ???

kadinlarda-kalp-krizi-belirtileriKadınlarda kalp krizi belirtileri erkeklere göre farklılık gösterebilir, hangi işaretlere dikkat edeceğinizi bilmelisiniz. Okumaya devam edin!

Kadınlardaki kalp krizi belirtilerinin erkeklerinkinden farklı olduğunun farkında olmalısınız. Günümüzde, kadınlarda kalp krizine bağlı ölümlerin sayısı artıyor. Bu belirtiler bazen yorgunluk ve kaynağını belirleyemediğini bir ağrı olarak algılanıyor. Sağlığınız ve güvenliğiniz için bu konuda daha fazla fikir sahibi olmalısınız.

Kadınlarda Kalp Krizi Belirtileri

Kalp krizi geçirirken kolunu ve göğsünü tutan adam imgesini unutun. British Columbia Dergisi’nde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre kalp krizi erkeklerde %13.7 oranında görülürken kadınlarda %19. Bu bize bir şey söylüyor.

Kadınlardaki belirtiler çok belirgin olmayabilir, bu yüzden bir çok kere ciddiye alınmaz. Ama bizler çoğu zaman aile bireylerimiz için daha çok endişe duyarız. Dikkat edin ve aşağıdaki belirtileri gözden geçirin.

1. Göğüs kafesine baskı

Bazen göğüs kafesinizde yorgunluğa sebep olan bir yangı hissedebilirsiniz. Bunu genelde stres kaynaklı anksiyeteye bağlamak normaldir. Eğer bu belirtiyi her gün hissediyorsanız, check-up zamanı gelmiş demektir. Erkeklerde her zaman göğüs kafesine baskı ile başlar ve kola doğru yayılarak karıncalanma hissi uyandırır. Ama kadınlarda baskı göğüs kafesine odaklıdır.

2. Üst vücutta şiddetli ağrı: boyun, sırt ve çene

Bölgesel belirtiler: iki kolda, sırtta, omuzlarda, boyunda, çenede ve midenin üst kısmında (göbek deliğinden yukarıda) ağrı olabilir. Biraz karışık değil mi? Normalde bu tür ağrıları sıradan ağrılar veya kadınların sık yaşadığı kemik erimesi olarak değerlendiriliyorlar. Buna rağmen bazı kadınlar bu ağrının minimal hissiyatını karıştırıp anti-eflamasyon ilaçları alarak tedavi etmeye çalışırlar.

3. Aşırı yorgunluk ve nefes darlığı

Akılda tutmanız gereken bir konu da erkeklerin aşırı güç kullanımı sırasında bazı belirtiler hissedebileceğidir. Çalışırken bir anda kolun uyuşması ya da nefes darlığı yaşanabilir. Ama kadınlarda, durum biraz daha farklı. Kadınların uyurken, otururken veya dinlenirken kalp krizigeçirme olasılığı daha fazladır. Kriz hareket halinde olan bireyler yerine dinlenme sürecindeki bireylere saldırabilir. Unutmayın, eğer normalden daha yorgun hissediyorsanız ve göğsünüzde anormal ağrı ve baskı duyuyorsanız kontrole gidin. Eğer merdivenleri çıkarken gereğinden fazla enerji harcıyor, nefes darlığı çekiyor ve göğüste ağrı yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurun.

Başka bir hatırlatma: Erkekler kardiyak problemler yaşarken bayılma deneyimleyebilir. Diğer yandan, kadınlarda bu belirti çok az görülür ve durumu fark ettiğimizde büyük şaşkınlık yaşarız.

4. Karın ağrısı

Bir diğer belirti karında ağırlık hissidir. Yediğiniz her şey kendinizi kötü hissetmenize sebep oluyorsa ve reflünüz varsa kusma durumu oluşabilir. Bu belirtileri başka durumlarla karıştırmak olasıdır. Eğer bu problemi yaşarken soğuk ter döküyorsanız durumun kalp problemi olma olasılığı yüksek. Çok kolay yorulursunuz, titreme gelir ve ağır karın ağrıları yaşanır.

Kadınlar için en büyük sorun bu belirtlileri başka durumlarla karıştırmalarıdır -özellikle stres ve karın problemleri. Ama dikkat etmelisiniz ki, eğer normalden daha yorgun hissediyorsanız ve nefes darlığı çekiyorsanız, doktorunuzu arayın.

 

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Yemek Borusu Kanserine Neden Oluyor!

Eğer içeceklerinizi sıcak içiyorsanız bu alışkanlığınızı bir an önce değiştirmelisiniz… Geç belirti vermesi nedeniyle genellikle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir