Ana Sayfa / Yaşam / Kimlik Bilgilerim Çalındı mı? Çalınırsa Ne Olur ?
bayanlar-icin-is-imkanı

Kimlik Bilgilerim Çalındı mı? Çalınırsa Ne Olur ?

kimlik-bilgileriKimlik bilgilerinin çalındığı yönünde çıkan haberler vatandaşların merak konusu oldu. 2010 yılında çalındığı iddia edilen kimlik bilgilerinin kopyalanması ile ilgili sorular çoğalıyor. Bilgisayar korsanları tarafından internete yüklenen bir veri tabanı ile yaklaşık olarak 50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerinin içerdiği ortaya çıkması üzerine, kimlik bilgilerinin çalındığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

Peki, Kimlik bilgileri çalındı mı? Bugünlerde kimlik bilgilerinin çalındığı yerdeki haberlerin çıkması üzerine, Ulaştırma, Denizcilik ve haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada “50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin çalındığı haberi doğru değil, bu olayın güncel değeri yok” şeklinde ifade etmişti. Yıldırım kimlik bilgileri çalınması haberleri  ile ilgili “Bu haber çok eski bir haber. 2010 yılında da böyle bir iddia ortaya atılmıştı. Şimdi bu, zaman zaman ısıtılıp ısıtılıp gündeme getiriliyor, yeni bir haber gibi servis yapılıyor. Şu an ortaya çıkan haberlerin güncel bir değeri yok. Bu, bildiğimiz bir konudur, geçmişte yaşanmış bir hadisedir” şeklinde açıklama yaptı. Çalınan kimlik bilgileri ile neler yapılabilir? 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlerin kimlik bilgileri nasıl ve nereden çalındı?

KİMLİK BİLGİLERİNİN İNTENETE SIZDIĞI İDDİA EDİLDİ

Kimlik bilgilerinin internete sızdığı yönünde çıkan haberler üzerine vatandaşlar tedirgin oldular. Uluslararası haber sitelerinden edinilen bilgilere göre, geçtiğimiz Pazar günü ortaya atılan ve 2010 yılından önce çalındığı iddia edilen 50 milyon vatandaşa ait temel kimlik bilgilerini içeren 7 GB büyüklüğünde bir veri tabanı Romanya kökenli bir siteye yüklendiği belirtiliyor. Kimlik bilgilerinin daha sonra Romanya merkezli siteden dünyanın dört bir yanına dağıldığı belirtiliyor.

İÇİŞLERİ BAKAN’INDAN KİMLİK BİLGİLERİNİN ÇALIMASI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELDİ

Kimlik bilgilerinin çalınması ile ilgili olarak, İçişleri Bakanı Efkan Ala, kimlik bilgilerinin sızdırılmasına ilişkin açıklamalar da bulundu. Ala, “nüfusta sızma yok” dedi. İçişleri Bakanı Efkan Ala, kimlik bilgilerinin sızdırılması iddiasına yönelik olarak “Asıl nüfus bilgilerinin tutulduğu Nüfus Genel Müdürlüğünden bir sızma yok. Vatandaşlarımız rahat olsun, endişe etmesin.” dedi.

KİMLİK BİLGİLERİ İLE İLGİLİ BAŞBAKAN İLK AÇIKLAMAYI YAPTI

Konuyla ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk kez konuştu. Finlandiya’daki temaslarında gazetecilerin sorusu üzerine konuşan Davutoğlu, “Bu verilerin sızdırılması konusunu ciddiyetle ele alıyoruz. Dün Binali Beyden konu ile ilgili bilgileri edindik. Bu konuda yapılması gereken çalışmalar konusunu da ele aldık. Kendilerinden bu gelişmeye dair çalışmalar yapmasını istedik. Bütün vatandaşlarımız bu konuda gerekli herşeyin yapılacağından emin olmalıdır. Benim kişise verilerim ne kadar önemliyse bütün vatandaşlarımızın kişisel verileri önemlidir.” dedi.

ÇOK SAYIDA ÜNLÜ VE BAKANIN KİMLİK BİLGİLERİ DE ÇALINMIŞ

Kimlik bilgilerinin çalınması ile ilgili haberlerde, çok sayıda ünlü ve bakanında yer aldığı belirtiliyor.

KİMLİK BİLGİLERİ NASIL ÇALINDI?

Son döneme de tüm Türkiye’yi yakından ilgilendiren kimlik bilgilerinin çalınması ile ilgili skandalda bilgilerin nasıl çalındığına yönelik çeşitli teoriler ortaya atılıyor. Birinci teoriye göre; 2010 yılında bu verilerin Yüksek Seçim Kurulu’ndan çalındığı. İkinci teori de ise, aynı yıllarda merkezi MERNİS sistemine girilerek tüm bu bilgilerin çalındığı yönünde.

SIZDIRILAN KİMLİK BİLGİLERİ VERİ TABANIN İÇERİGİ NE

2010 yılında 50 Milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik bilgilerini yüklendiği veri tabanında; 2100 seçimleri öncesinde seçmen sıfatı kazanmış 46 milyon 611 nin 709 vatandaşın T.C. kimlik numaraları, nüfusa kayıtlı oldukları yer, anne baba isimleri, doğum tarihleri ile MERNİS’e kayıtlı adreslerin olduğu belirtiliyor.

ÇALINAN BİLGİLERİ ÇALINIRSA NE OLUR?

Kimlik bilgilerinin çalındığı hükümet tarafından doğrulandıktan sonra, vatandaşlar kimlik bilgileri çalınırsa ne olur sorusunun cevabı merak edildi. Uzmanlara göre; sızdırılan kimlik bilgileri ile kredi çekmekten, resmi belge almaya, vekalet vererek mal varlığı devrinden, okul ve ehliyet gibi resmi işlemlere kadar birçok işlemi gerçekleştirmek mümkün.

KİMLİK BİLGİLERİ ÇALINIRSA NE YAPMALI

Kimlik bilgilerinin çalınma haberi üzerine, bu sorunun çözüm yolu olarak Hürriyet yazarı İsmet Berkan konuyla ilgili yazmış olduğu yazısında “Devletimizin siber suçlarla ilgilenen pek çok birimi var, eminim onlar da bir sürü şey düşünüyordur ama benim aklıma gelen maalesef tek bir çare var: Bütün TC kimlik numaralarını sil baştan yeniden belirlemek. Ve bunu da bir algoritmayla otomatik olarak değil, sahiden sil baştan yapmak. Yani söylemek istediğim, eski TC kimlik numarasıyla yenisi arasında hiçbir bağ bulunmamalı, birinden diğerine ulaşılamamalı. Bu yapılırsa kötü niyetli kişilerin elindeki veri tabanının hiçbir anlamı kalmaz” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

KİMLİK BİLGİLERİNİN ÇALINMASI İLE İLGİLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Kimlik bilgilerinin çalınması ile ilgili olarak son Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı kimlik bilgilerinin sızdırılmasına ilişkin soruşturma başlattığı öğrenildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin sızdırılması ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 50 milyon Türk vatandaşının kimlik bilgilerinin sızdırılması ile ilgili olarak soruşturma başlattı. Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait kimlik bilgilerinin internette yayınlanmasına ilişkin haberleri ihbar kabul ederek başlattığı soruşturma, Bilişim Suçları Soruşturma Bürosunca açıldı. Soruşturma, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” başlıklı 136. ve “Bilişim sistemine girme” başlıklı 243. maddeleri kapsamında yürütülecek.

kaynak: ajanshaber. com

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Yemek Borusu Kanserine Neden Oluyor!

Eğer içeceklerinizi sıcak içiyorsanız bu alışkanlığınızı bir an önce değiştirmelisiniz… Geç belirti vermesi nedeniyle genellikle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir