Ana Sayfa / Sağlık / Kadın Hastalıkları / Östrojen Hormonu Bulunan Bitkiler Nelerdir?
bayanlar-icin-is-imkanı

Östrojen Hormonu Bulunan Bitkiler Nelerdir?

menopoz-bitkisel-cozumlerKadınlık hormonu olan Östrojenin kadınların hayatında çok önemli bir yeri vardır. Östrojen hormonunun azalması menopoza davetiye çıkarır. Kadınlar, menopoz ile birlikte şimdiye kadar alışık olmadıkları sıkıntılı bir döneme girerler.

Ancak, Östrojen açığı, doğal ve bitkisel prepatlarla kapatılabilir. Östrojen hormonu içeren bitki ve gıdalar mevcuttur. Örneğin, soyadan elde edilen doğal östrojen normal östrojene göre yan etkileri yüzlerce misli daha düşük. Kanser riski yok denebilecek kadar azdır. Soya ile  beslenen toplumlarda meme kanserine pek rastlanmıyor. Soyanın yanı sıra doğal östrojen içeren bitkisel preparatlar, bitkisel çaylar ve otlar tüketmek yararlı olabilir. Bunların yanında kalsiyum, magnezyum, çinko ve boron alınması gerekir.

Östrojen Deposu Bitkiler :

Adaçayı : Doğal östrojenler içeriyor. Ateş basması, gece terlemeleri gibi menopoz şikayetlerinde etkili.

Soya fasulyesi : Soyadan elde edilen ve doğal östrojen olan isoflavonlar, menopoz şikayetlerini hafifletiyor.

Civan perçemi : Doğal östrojen kaynağı olan bitki menopoz şikayetlerinin giderilmesinde çok yararlı.

Anason : İçinde belli oranda doğal östrojenler ve buna benzer maddeler var. Menopoz sıkıntılarının yanı sıra uyku bozuklukları, gaz kolit, hazımsızlık şikayetlerine iyi geliyor.

Maydanoz : Doğal östrojenler içeren maydanoz menopoz şikayetlerini gidermek için etkili.

Kızıldereli otu : Kızıldereli kadınlar belli bir yaşa geldikten sonra birtakım rahatsızlıklarını gidermek için bu bitkiyi kullanıyorlardı. Bu bitki Türkiye’de de bulunuyor.

Evening Primerose Oil (Çuha çiçeği yağı) : Kızılderililer’den kalma bir bitki. Özellikle gece yatarken kullanılıyor. Bitkinin içinde östrojen yok. Ancak ateş basmaları, gece terlemeleri gibi şikayetlerin dışında egzamalara, kolesterole, kaşıntılara, adet sancılarına karşı etkili.

Yorumlar

Yorumlar

bayanlar-icin-is-imkanı

İlginizi Çekebilir

Adet Sancısı Neden Olur???

Adet dönemini kimi kadınlar oldukça kolay biçimde atlatırken, bazı kadınlar adet sancısı benzeri şikayetler nedeniyle bu dönemi son …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir